
Automatic Sheeter Machine (Double Belt)
Price: 185000.00 INR / Piece
(185000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Stainless Steel Construction, Double Belt System, Consistent Thickness Control |
| Feeding System | Conveyor Feed |
| Noise Level | Low |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Sheeter |
| Function Type | Mixing Other, Rolling & Sheeting |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Color | Other, Silver |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Operating Temperature | 5-40C |
| Product Type | Automatic Sheeter Machine (Double Belt) |
| General Use | Sheeting Dough for Bakery & Food Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Double Belt Type |
| Capacity | 400-800 kg/hr |
| Weight (kg) | 780 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 380 V |
| Power | 4 kW |
| Dimension (L*W*H) | 2800 x 1100 x 1600 mm |
| Raw Material | Other, Flour/Dough |
| Feature | Other, High Efficiency, Low Maintenance |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Other, Silver |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 185000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JACKSON MACHINE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from JACKSON MACHINE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AALFJ7101L1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALFJ7101L1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Navneet Desai
Members since
8 Years
Address
16, Royal Estate, Near Vishala Estate, Opp. Palm Hotel, Odhav, Ahmedabad, Gujarat, 380051, India
belt cutting machine in Ahmedabad
Report incorrect details




























