
Automatic Sensor Taps (T-418)
Price Trend: 4000.00 - 8000.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | L-118mm |
| Premix distance | 77mm |
| Control box | L-107mm W-107mm D-70mm |
| Voltage | DC 6V / AC 220V |
| Battery life | 2-3 years |
| Water pressure | .05 mpa - .6 mpa |
| Water flow | 1.2-3 lit/min |
| Protection | IP 56 |
| Temperature | 1-50°C |
| Inlet/Outlet | DN 15 |
| Features | Sensor operation, Water saving, Hygienic, Easy install, Durable, Long lasting, Modern design |
Product Overview
Key Features
Details:-
L-118mm, Distance of premix from bottom-77mm
Control Box: L-107mm, W-107mm, D-70mm
DC 6V / AC 220V
Life of Battery : 2-3 years, if use 100 times per day
Water Pressure : .05 mpa - .6 mpa
Volume of Water per minute = 1.2 lit/min to 2-3 lit/min(based on water pressure)
Protection : IP 56
Ambient Temperature : 1 to 50 Degree Centigrade
Dia of Inlet/Outlet : DN 15 (1/2 inch BMP)
Sensor Range : Adjustable
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AURIONPRO TOSHI AUTOMATIC SYSTEMS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bathroom & Toilet Accessories/Fittings in bulk from AURIONPRO TOSHI AUTOMATIC SYSTEMS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
300
Establishment
1992
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AADCT8510E1ZF
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AADCT8510E1ZF
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Address
D-132, D-133/2, Bulandshahr Road Industrial Area, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201009, India
automatic sensor taps in Ghaziabad
Report incorrect details


































