
Automatic Seed Processing Machinery - Automation Grade: Semi-automatic
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Operating Temperature | Ambient |
| Noise Level | Low |
| Function Type | Mixing Other |
| Feeding System | Conveyor feeding system |
| Machine Type | Processing Machinery |
| Power Source | Electric |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Features | High efficiency dust control system |
| Product Type | Seed Processing Machinery |
| General Use | Agricultural Seed Sorting and Cleaning |
| Type | Seed Processing, Other |
| Capacity | 500-1000 kg/hour |
| Weight (kg) | 2000 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular Seed Processing Chambers |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Voltage | 220-240V |
| Power | 10-15 kW |
| Dimension (L*W*H) | 5000x3000x2500 mm |
| Color | Other |
| Warranty | 1 Year |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
35
Establishment
1971
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAACG6847N1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACG6847N1Z8
Vadodara, Gujarat
Managing Director
Mr. M. D. Patel
Members since
11 Years
Address
F-29, B.I.D.C. Industrial Estate, Gorwa, Near Amarkar Maruti Showroom, Vadodara, Gujarat, 390016, India
seed processing machine in Vadodara
Report incorrect details



























