
Automatic Sealer
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
In Stock
Product Specifications
| Sealing Length | Unlimited |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Packaging Speed | Approximately 300 bags/hour |
| Voltage | 220 V |
| Type | Automatic Sealer |
| Filling Capacity | Up to 5 kg |
| Power | 650 W |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electrical |
| Condition | New |
| Sealing Speed | 0-12 m/min |
| Accuracy | High |
| Application | Pouch / Bag Sealing |
| Weight | 70 kg |
| Production Capacity | 300-500 packs/hour |
| Dimension (L*W*H) | 860 x 420 x 365 mm |
| Color | Silver |
| Seals Type | Horizontal Continuous |
| Packaging Material | Plastic, Foil, Laminated Film |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATEC PACKING SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Sealing Machine from CREATEC PACKING SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAMFC2987N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAMFC2987N1ZU
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Karuppuswami V
Members since
1 Years
Address
1/26, D2, Gandhi Street, Vilankuruchi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
Report incorrect details




























