
Automatic Scrub Station - Stainless Steel, 1200x600x800 Mm, 50-70 Kg | Iso 13485 Compliant, Foot Operated, Space Saving Design For Hospitals
Price: 70800.00 INR
(60000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
70800.00 INR / Piece
Weight :
160.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 1200x600x800 mm (approx.) |
| Weight | 50-70 kg |
| Water Supply | 1/2 inch |
| Drainage | 2 inch |
| Usage | Hospital handwashing and instrument cleaning |
| Compliance | ISO 13485 |
| Features | Foot-operated, Contamination prevention, Space-saving design, Stainless steel, Durable, Easy cleaning, Hygiene maintained |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Packaging Details | carton box |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Price | 60000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | MEDITRIC INSTRUMENT CO. |
| Weight | 160.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | free |
| MRP | 70800.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Min Quantity | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Max Quantity | 10 |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 54.00 in |
| Pkg Box Length | 48.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 27.00 in |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer
Employee Count
10
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAHPD4450E1Z5
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAHPD4450E1Z5
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Rajesh Dhingra
Members since
9 Years
Address
I-205, Sector-3, DSIDC, Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
Medical Equipment in Delhi
Report incorrect details






















