
Automatic Sample Cutting Machine
Price: 50000.00 INR / Piece
(50000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Size | Standard (customizable as per requirement) |
| Product Type | Automatic Sample Cutting Machine |
| Material | Mild Steel Body with stainless steel components |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Bench Mounted |
| Noise Level | Low |
| Capacity | Up to 100 samples/hour |
| Hardness | 50-60 HRC (Cutting Blades) |
| Tensile Strength | High tensile strength body |
| Part Type | Sample Cutter |
| Automation Grade | Automatic |
| Diameter | 90mm (standard cutting blade) |
| Features | Precise cutting, Uniform sample size, Safe operation, Digital display |
| Textile Machine Type | Sample Preparation Equipment |
| Spare/Component Type | Sample Cutting Blade, Spacer |
| Usage | Textile Fabric Sample Cutting |
| Speed | 1400 RPM |
| Dimension (L*W*H) | 350 x 300 x 350 mm |
| Weight | approx. 18 kg |
| Delivery Time | 1 Months |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Unit | 1 |
| Unit Type | , , Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 50000.00 |
| Selling Price | 50000.00 |
| Brand Name | PATCO EXPORTS PVT. LTD. |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Patco Pharmaceuticals Pvt. Ltd. is engaged in Manufacturing & Exporting Pharmaceutical, Nutraceutical and Herbal Packaging Materials, Machinery and Raw Materials.
We focus on quality products, on time delivery and after sales service.
Below are our products.
- Plastic Packaging for Tablets, Capsules, Syrup, Powders and Creams
- Empty Hard Capsule Shells - Gelatin, HPMC and Pullulan
- Capsule Filling, Tablet compression, Bottle Packing and Sealing machinery
- API, Nutraceutical and Herbal Extract Raw materials
Patco Exports Pvt. Ltd. is engaged in Manufacturing & Exporting Textile Machinery and Spare Parts worldwide for below lines.
- Ginning Section
- Spinning Section
- Weaving Section
- Knitting Section
- Garmenting Section
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAKCP4076G1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAKCP4076G1Z5
Mumbai, Maharashtra
Managing Director
Mr. Harsh Gajjar
Address
W-458, TTC Industrial Area, Behind Alfa Laval, Rabale, Mumbai, Maharashtra, 400701, India
fabric sample cutting machine in Mumbai
Report incorrect details










































