
Automatic Samosa Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | <70 dB |
| Operating Temperature | Ambient |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Phase | Single or Three Phase |
| Heating Method | No Heating (Machine Forms and Seals Samosa; Frying Separate) |
| Speed Mode | other, Adjustable |
| Function Type | Mixing Other, Forming, Filling, and Sealing |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Features | Compact Design, Hygienic, Easy to Clean |
| Feeding System | Automatic Dough and Filling Feeder |
| Machine Type | Samosa Making Machine |
| Product Type | Automatic Samosa Making Machine |
| General Use | Making Samosa of Uniform Size and Shape |
| Material | Other, Stainless Steel (SS 304) |
| Type | Other, Food Processing Machinery |
| Capacity | 3000-5000 pcs/hour |
| Weight (kg) | 400 kg |
| Product Shape | Other, Triangle (Samosa Shape) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Based |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 1.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 1600 x 600 x 1350 mm |
| Raw Material | Other, Dough, Stuffed Filling |
| Feature | Other, High Efficiency, Low Maintenance, Easy Operation |
| Color | Other, Silver |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
9
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
21BYKPB0615D1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 21BYKPB0615D1ZB
Khurda, Odisha
Proprietor
Subrat Enterprises
Members since
1 Years
Address
Plot No-214/598, Chennai Kolkata Highway, Khurda, Odisha, 751008, India
Report incorrect details

































