
Automatic Rounding Machine
Price: 115000.00 INR / Piece
(115000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Phase | Single Phase |
| Function Type | Mixing Other, Rounding |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | Sturdy Construction, Uniform Rounding |
| Operating Temperature | 0-45C |
| Feeding System | Belt Conveyor |
| Automation Grade | Automatic |
| Noise Level | 70 dB |
| Speed Mode | other, Adjustable |
| Power Source | Electric |
| Color | Other, Silver |
| Machine Type | Automatic Rounding Machine |
| Product Type | Rounding Machine |
| General Use | Dough Rounding |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Food Processing Machinery |
| Capacity | 2500-3000 pcs/hour |
| Weight (kg) | 350 kg |
| Product Shape | Other, Round |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220V |
| Power | 1.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 1600 x 800 x 1700 mm |
| Raw Material | Other, Flour, Dough |
| Feature | Other, High Efficiency, Low Maintenance |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Color | Other, Silver |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 115000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
JACKSON MACHINE, Established in 2015 at Ahmedabad in Gujarat, is a leading Manufacturer,Supplier,Trading Company of Food Processing Machinery in India. JACKSON MACHINE is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Automatic Rounding Machine, JACKSON MACHINE has made a reputed name for itself in the market with high-quality Industrial Dough Ball Cutting Machine D, Papad Machine Electric Dryerdd, Small Khakhra Machine , etc.
Focusing on a customer-centric approach, JACKSON MACHINE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from JACKSON MACHINE at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, JACKSON MACHINE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from JACKSON MACHINE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AALFJ7101L1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALFJ7101L1ZB
Rating
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Navneet Desai
Members since
8 Years
Address
16, Royal Estate, Near Vishala Estate, Opp. Palm Hotel, Odhav, Ahmedabad, Gujarat, 380051, India
Report incorrect details






























