
Automatic Rotating Infrared Oven - Accuracy: A 2a C °C
Price: 300000.00 INR / Unit
(300000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Control Mode | Digital Touch Panel |
| Condition | New |
| Accuracy | A+-2AdegC AdegC |
| Power Source | Electric |
| Color | White & Orange |
| Heating Method | Infrared + Rotating |
| Type | Other Ovens |
| Usage | Industrial |
| Model | ARI-2000 |
| Internal Size | 1200 mm x 800 mm x 800 mm Millimeter (mm) |
| External Size | 1500 mm x 1000 mm x 1700 mm Millimeter (mm) |
| Volume | 0.77 mA3 Cubic Meter (m3) |
| Product Type | Automatic Rotating Infrared Oven |
| Temperature Range | 50AdegC to 400AdegC Celsius (oC) |
| Material | Stainless Steel (SS304) |
| Dimension (L*W*H) | 1500 mm x 1000 mm x 1700 mm Millimeter (mm) |
| Voltage | 380V Volt (v) |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | White & Orange |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price | 300000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAHCD3909R1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAHCD3909R1Z8
Vellore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Touqeer Touqeer Ahmed
Members since
4 Years
Address
SF No: 324/3B, Tower Road, Thuthipet, Ambur, Vellore, Tamil Nadu, 635811, India
Report incorrect details





















