
Automatic Rotary Labeling Machine - Stainless Steel Construction, High-speed Operation, User-friendly Interface, Versatile Labeling Capabilities
Price Trend: 1800000.00 - 2200000.00 INR / Pack
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01 Pack
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Other, Automatic Rotary Labeling Machine |
| Material | Stainless Steel & Aluminum Alloy |
| Application | Bottles, Jars, Round Containers labeling in food, beverage, pharmaceutical and chemical industries |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Control with Touch Screen Interface |
| Drive Type | Other, Electric/Servo Motor |
| Accuracy | A+-1 mm |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz |
| Weight (kg) | Approx. 900 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2450 x 1450 x 1850 mm |
| Capacity | Up to 300 Bottles per Minute |
| Feature | Other, High Speed Operation, Low Maintenance, Easy Adjustment, Durable Build, User Friendly Interface |
| Color | Other, Silver & Blue |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
Company Details
Offering One roof solution for Bottling Plant, Industrial storage Tanks, Liquid Filling machines, Auto & Semi Auto Lines & Filtration Systems & Conveyors with world class Quality & Experience. Some Of Our Clients include United Spirits, Pernod Ricard, Allied Blenders & Distillers, Radico Khaitan, Diageo Etc..
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2004
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AAICS0902L1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAICS0902L1Z8
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Director
Mr Yogender
Members since
21 Years
Address
C-8, Sector-22, Meerut Road Industrial Area, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201017, India
rotary labeling machine in Ghaziabad
Report incorrect details








































