
Automatic Ropp Cap Sealing Machine - Stainless Steel Build, High Efficiency Sealing Technology, Smooth Operation, Compact Design
Price: 850000.00 INR / Unit
(850000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Stainless Steel Finish |
| Seals Type | ROPP (Roll-on Pilfer Proof) |
| Driven Type | Electric Motor Driven |
| Condition | New |
| Power | 1.5 HP, 415V, 3 Phase, 50 Hz |
| Accuracy | A+-1% on cap tightening |
| Type | Automatic ROPP Cap Sealing Machine |
| Dimension (L*W*H) | 1800 mm x 900 mm x 1700 mm |
| Filling Capacity | 30 ml to 1000 ml bottle range |
| Voltage | 415 V AC, 3 Phase, 50 Hz |
| Packaging Speed | 30 to 120 bottles per minute |
| Packaging Material | Aluminum, Plastic Caps |
| Sealing Type | ROPP Cap Sealing |
| Weight | Approx. 450 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | Up to 7200 bottles per hour |
| Sealing Speed | Up to 120 bottles per minute |
| Contact Load | Standard |
| Sealing Length | Customizable as per bottle neck size |
| Application | Bottling & Cap Sealing in pharmaceutical, food, beverage and chemical industries |
| FOB Port | Ahmedabad |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 2 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Moq | 1 |
| Price | 850000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 15 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | SHIVSHAKTI ENTERPRISE |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHIIV SHAKTI WATER EQUIPMENT PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Sealing Machine in bulk from SHIIV SHAKTI WATER EQUIPMENT PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABMCS1676E1ZB
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABMCS1676E1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Owner
Mr Pradip Dasharath Bhai Patel
Members since
12 Years
Address
309, Ganesh Imperial, SP RING ROAD, Vastral, Ahmedabad, Gujarat, 382418, India
ropp cap sealing machine in Ahmedabad
Report incorrect details








































