
Automatic Rice Corn Puff Plant Industrial
Price: 1450000.00 INR / Unit
(1450000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automatic | Yes |
| Product Type | Automatic Rice Corn Puff Plant |
| General Use | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | 40 kw |
| Warranty | 1 year |
| Type | Snacks Extruder |
| Weight (kg) | 12 kg |
| Capacity | 100 kg/ hrs |
| Noise Level | 1.5 to 5 mm |
| Operating Temperature | 125 degree |
| Machine Type | Rice corn ring puff automatic plant |
| Color | White |
| Heating Method | Automatic |
| Voltage | 440 |
| Function Type | Cutting |
| Feature | High Efficiency |
| Dimension (L*W*H) | 35x 15x 7 feet |
| Computerized | No |
| Features | Bright |
| Installation Type | Table Top |
| Product Shape | Ball |
| Power | 3 phase |
| Raw Material | Corn |
| Feeding System | Variable |
| Control System | PLC Control |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed Mode | Variable |
| Delivery Time | 45 Days |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Main Export Market(s) | Central America |
| Main Domestic Market | All India |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| FOB Port | Ex company |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Price | 1450000.00 |
| Selling Price | 1450000.00 |
| Brand Name | FOODAX ENGINEERING WORKS |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BASPS3724A2ZI
Payment Mode
Others
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BASPS3724A2ZI
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Bharat Bhushan Sharma
Address
Khasra No. 1066, Gali No.6, A-Block, Meerut Road, Vikas Nagar, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201003, India
Report incorrect details































