


Automatic Ribbon Blender 1 Ton Capacity - Application: Food Processing
Price: 483800.00 INR / Piece
(410000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
483800.00 INR / Piece
Weight :
2000.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220V / 380V / 440V Volt (v) |
| Color | As per requirement |
| Mounting Type | Fixed |
| Noise Level | 65 dB to 75 dB db |
| Drive Type | Motor + Gearbox |
| Motor Power | 2 - 20 Horsepower (HP) |
| Mixing Speed | 20 - 60 RPM |
| Orientation | Horizontal |
| Surface Finish | as per material |
| Blade Type | Inner & Outer Helical |
| Features | Uniform Mixing , Easy to Clean , Low Maintenan , Food-Grade Contact PartsHigh Mixing Efficiency ,ce |
| Frequency | 50 Hz / 60 Hz Hertz (HZ) |
| Application | Food Processing, Masala Mixing, Powder Mixing, Chemicals, Pharma, Detergent, Construction Materials |
| Type | Ribbon Blender |
| Material | MS |
| Capacity | 100 kg - 1 Ton T/hr |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Power(W) | 1500 - 5000 Watt (w) |
| Shape of Tank | U - shape |
| Loading Capacity | 50 - 5000 Kilograms (kg) |
| Mixer Type | Ribbon Mixer |
| Size | As per requirement |
| Dimension (L*W*H) | 3500* 2200 *1200 Millimeter (mm) |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 1 |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Color | As per requirement |
| Pkg Box Breadth | 51.00 inches |
| MRP | 483800.00 INR |
| Brand Name | techno motion engineering |
| Pkg Box Length | 134.00 inches |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 87.00 inches |
| Weight | 2000.00 Kilogram |
| Shipping Type | actual |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Price | 410000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Techno Motion Engineering has excelled as a premier manufacturer and supplier of cutting-edge industrial solutions in India. Based in Ahmedabad, Gujarat, we specialize in an extensive range of products including size reduction equipment, sieving and filtration machinery, mixing machinery, and material handling equipment. Additionally, we offer advanced systems for solid and liquid waste management. Our commitment to innovation and quality has made us a trusted name in manufacturing, supplying, and exporting these essential products
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CTVPP3435N1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CTVPP3435N1ZW
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Sagar Patel
Members since
2 Years
Address
Maruti Industrial Estate, Near Hathijan Circle, S.P Ring Road, GIDC Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382440, India
ribbon type blender in Ahmedabad
Report incorrect details




















