
Automatic Rectable Gate - Supports Weight Of 600-2500 Kg | Remote/switch Operation, Adjustable Auto Closing Delay, Wireless Keypad Access
Price: 60500.00 INR / Piece
(60500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Arm Length | 650 mm (typical, can be varied) |
| Width | 300 mm (Collapsed), expandable |
| Feature | Other, Weatherproof, Corrosion Resistant, Anti-Collision, Remote Controlled |
| Gross Weight | Approx. 80-150 kg (depends on dimensions) |
| Technics | Other, Extruded and Welded |
| Style | Modern |
| Frame Material | Other, 304 Stainless Steel / Aluminum |
| Open Style | Other, Retractable / Sliding |
| Color | Other, Silver / Customizable |
| Size | Customizable |
| Type | Other , Retractable Gate |
| Material | Other, Stainless Steel / Aluminum Alloy |
| Surface Treatment | Other, Polished / Powder Coated |
| Height | 1200 mm (can be customized) |
| Length | Variable, as per requirement |
| Processing | Other, Automatic |
| Brand Name | SRTEC |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Price | 60500.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Color | Other, Silver / Customizable |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Access Control System (RFID, Biometric etc)
With flashing lamp for notification of gate in operation.
Auto closing gate delay time adjustable.
Photocell - automatic return for resistance during closing gate.
Manual opening of the gates in the event of power failure.
With new wireless keypad the gate only operates with password set by you (optional).
Automatically locks the gate and can only be operated by remote and with key provided for
manual operation. It can support the weight of 600 -2500 KG.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SRTEC AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Gates & Grills in bulk from SRTEC AUTOMATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19BOKPP5908P2ZY
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BOKPP5908P2ZY
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr Raja Paul
Members since
5 Years
Address
174, Bipin Ganguly Road, Moira Bagan, Kolkata, West Bengal, 700030, India
automatic sliding gates in Kolkata
Report incorrect details































