
Automatic Razor Knife Sharpen
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Microtech
In Stock
Product Specifications
| Material Grade | IS 2062 |
| Control System | PLC Controlled |
| Installation Type | Floor mounted |
| Application | Razor and knife sharpening in industrial and commercial settings |
| Processing Technology | Precision Grinding |
| Power Source | Electric |
| Shape | Rectangular |
| Features | High efficiency, User-friendly control panel, Safety interlocks, Low maintenance |
| Equipment Type | Blade Sharpening Machine |
| Material | Other, Mild Steel |
| Automatic Grade | Other, Automatic |
| Capacity | Up to 60 pieces/hour |
| Power | Other, 2.2 kW |
| Voltage | 415 V |
| Temperature Range | Ambient to 60AdegC |
| Usage | Other, Razor and Knife Sharpening |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 700 x 1100 mm |
| Weight | 150 kg |
| Color | Blue & Grey |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2008
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ADWPC2191D1ZN
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ADWPC2191D1ZN
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Dushyant Chauhan
Members since
6 Years
Address
B No. 2557/10, Bengali Mohalla, Near Haryana Bakery, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
Commercial Kitchen Equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details




























