
Automatic Rasmalai Making Machine - Capacity: 2000-5000 Pcs/hr
Price: 590000.00 INR / Piece
(500000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
590000.00 INR / Piece
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Machine Type | Fully Automatic Rasmalai Machine |
| Operating Temperature | 10AdegC - 45AdegC |
| Color | Other, Stainless Steel Finish |
| Feeding System | Automated Continuous |
| Heating Method | Electric / Steam |
| Power Source | Electric |
| Speed Mode | Variable |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise Level | Low |
| Features | Eco Friendly, Corrosion Resistant, Energy Efficient |
| Automation Grade | Automatic |
| Function Type | Mixing Other, Shaping & Cooking |
| Phase | Single / Three Phase |
| Product Type | Rasmalai Making Machine |
| General Use | Commercial Sweets Manufacturing |
| Capacity | 2000-5000 pcs/hr |
| Weight (kg) | Approx 550 kg |
| Product Shape | Other, Round / Ball |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 3-5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 900 x 1500 mm |
| Feature | Other, High Output, Low Maintenance, Hygienic Production |
| FOB Port | Ahmedabad |
| Supply Ability | 30 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Packaging Details | Wooden Box Packing |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| MRP | 590000.00 INR |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Shipping Type | free |
| Brand Name | AKSAR |
| Pkg Box Breadth | 77.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Pkg Box Length | 87.00 cm |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Color | Other, Stainless Steel Finish |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1972
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABFFA6565L1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABFFA6565L1Z6
Surendranagar, Gujarat
CEO
Mr Rajesh N. Vadgama
Members since
18 Years
Address
175 to 180, G.I.D.C. Estate, Phase-II, B/h Servo Petrol Pump, Ambawadi, Wadhwan, Surendranagar, Gujarat, 363035, India
sweet making machine in Surendranagar
Report incorrect details





































