
Automatic Pull Off Tester
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Apple Electroniks
In Stock
Product Specifications
| Test Range | 0 - 20 MPa |
| Humidity | Up to 85% RH |
| Number of Specimens | Single test at a time |
| Specimen Size | 50 mm diameter standard |
| Test Material | Coatings, Paint, Concrete |
| Port Size | Standard test port (customizable as required) |
| Temperature | 5AdegC - 40AdegC operating |
| Type | Other, Automatic Pull Off Tester |
| Material | Stainless Steel and Aluminium |
| Power | Other, 220V / 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Dimension (L*W*H) | 350 x 250 x 180 mm |
| Weight | 8 kg |
| Usage | Testing the adhesion strength of coatings |
| Application | Paint, coating, concrete, and related material testing |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Export Market(s) | North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Western Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India, South India, Karnataka, Rajasthan, Madhya Pradesh, Goa, Odisha, Kerala, Jharkhand, Mizoram, Meghalaya, Andhra Pradesh, Himachal Pradesh, Uttar Pradesh, Daman and Diu, Nagaland, Andaman and Nicobar Islands, Bihar, West India, Sikkim, Chandigarh, West Bengal, Arunachal Pradesh, Telangana, Punjab, Maharashtra, Delhi, North India, Chhattisgarh, Lakshadweep, Uttarakhand, Jammu and Kashmir, Haryana, Assam, Manipur, , Central India, Dadra and Nagar Haveli, East India, Tamil Nadu, Tripura, Gujarat, Pondicherry |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABTFA5027F1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABTFA5027F1ZI
Vadodara, Gujarat
CEO
Mr Vinodkumar Gaikwad
Members since
10 Years
Address
B, 314-315, Hub Town, Makarpura Bus Depot, Vadodara, Gujarat, 390010, India
adhesion tester in Vadodara
Report incorrect details



































