
Automatic Puffed Rice Machinery - Warranty: Yes
Price: 75000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Type | 500kg Automatic Puffed Rice Machinery |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Belt Size | 500kg Automatic Puffed Rice Machinery |
| Size | 500kg Automatic Puffed Rice Machinery |
| Color | Gree and Black |
| Weight | 200 kg to over 2000 kg, Kilograms (kg) |
| Warranty | 1-3 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial stanard |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Control a Digital
Speed a Adjustable
Efficiency a High
Cooling a Air
Size a Industrial
Maintenance a Low
Noise a Low
Safety a Overload
Speed a Adjustable
Efficiency a High
Cooling a Air
Size a Industrial
Maintenance a Low
Noise a Low
Safety a Overload
Company Details
Srikanta Engineering Work Shop, Established in 2022 at Purulia in West Bengal, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier,Trading Company of Rice Machinery in India. Srikanta Engineering Work Shop is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Automatic Puffed Rice Machinery, Srikanta Engineering Work Shop has made a reputed name for itself in the market with high-quality Automatic Muri Rice Puffing Machine, Automatic Puffed Rice Machinery, Industrial Puffed Rice Machinery, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Srikanta Engineering Work Shop has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Machinery in bulk from Srikanta Engineering Work Shop at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Srikanta Engineering Work Shop has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Machinery in bulk from Srikanta Engineering Work Shop at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Purulia, West Bengal
Proprietor
Mr. Srikanta
Members since
2 Years
Address
Sirjam, Near Rly. Station, P.S-Kashipur, Purulia, West Bengal, 723121, India
Report incorrect details


























