
Automatic Powder Filling Machine
Price: 190000.00 INR / Piece
(190000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 0.5 HP |
| Production Capacity | 20-30 Pouches/Minute |
| Features | High Filling Accuracy, Stainless Steel Construction |
| Accuracy | 1% |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive | Servo Motor Driven |
| Voltage | 230 V / 50 Hz |
| Connectivity Options | Optional Printer Connection |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise Level | Low |
| Operating Temperature | 5C to 45C |
| Lubricating System | Automatic |
| Model No | APFM-2KG |
| Control System | Other, PLC Controlled, Other, Digital Control Panel |
| Frame Type | Stainless Steel Frame |
| Color | Metallic Silver |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Machine Type | Vertical Form Fill Seal Machine |
| Product Type | Other, Powder Filling Machine, Other, Powder Filling Machine |
| Technology | Other, Automatic, Other, PLC Based Automation |
| Power Source | Other, Electric, Other, Electric |
| Operating Type | Automatic, Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Surface Treatment | Other, Polished, Other, Polished Stainless Steel |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 900 x 700 x 1800 mm |
| Weight (kg) | Approx. 250 kg |
| Usage & Applications | Powder and Granule Packaging |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 190000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Color | Metallic Silver |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
11
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08APSPV3308K1Z7
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08APSPV3308K1Z7
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Radha Rani Trading Company
Members since
5 Years
Address
12, Shri Ram Nagar, Golyawas New Sanganer Road, Mansarovar, Near Dhanvantri Hospital, Jaipur, Rajasthan, 302020, India
Report incorrect details

























