
Silver Automatic Powder Filling Machine For Talcum, Spice Powder, Flour, Dry Syrup Industry
Price: 56000.00 INR / Set
(50000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
67600.00 INR / Set
Weight :
35.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Feature | Less Power Consumable |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Weight (kg) | 100-1000 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 5 Per Week |
| Delivery Time | 5 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 12 |
| Weight | 35.00 Kilogram |
| Unit Type | Set/Sets |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 75.00 cm |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Packsize | 1 |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Max Quantity | 10 |
| Brand Name | MAHAVIR ENGINEERING |
| Shipping Rate | 4.00 |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Color | Silver |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| GSTIN | 12% |
| Pkg Box Length | 60.00 cm |
| Price Type | fixed |
| MRP | 67600.00 INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Output Speed: 10 to 30 Product Per Minute
Fill Volume: 5 Gram to 1 Kg [With the help of Change parts]
Filling Accuracy: + 2 to 3%
Operating: Timer & Clutch Type
Contact Parts: S.S.304 & S.S.316 As per Require.
Application: Any Type of Dry Powder Filling E.g. Talcum, Spice Powder, Flour, Dry Syrup Etc.
Diameter: 22 mm to 75 mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MAHAVIR ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from MAHAVIR ENGINEERING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AXIPM8867A1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AXIPM8867A1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Yogesh Mehta
Address
B-19, KRISHNA KUNJ SOC, HIRAWADI, SAIJPUR BOGHA, Ahmedabad, Gujarat, 380024, India
Report incorrect details




































