
Automatic Powder Coating Plant By Nayrit Technology Private Limited
Price: 1000000.00 INR / Piece
(1000000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| General Use | Industrial Powder Coating of metal parts and components |
| Weight (kg) | Up to 1500 kg (varies by configuration) |
| Coating Speed | 1a 5 m/min, adjustable |
| Heating System | Electric/Infrared/Gas-fired Oven |
| Drive Type | Electric Motorized Conveyor |
| Unwinder Type | Manual or Pneumatic |
| Voltage | 380V/415V, 3 Phase, 50-60 Hz |
| Dimension (L*W*H) | Customizable (Typical: 20000 x 5000 x 4000 mm) |
| Feature | Automatic operation, high throughput, eco-friendly, uniform coating |
| Color | As per requirement |
| Coating Width | Up to 800 mm or customized |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Automatic Powder Coating Plant |
| Material | Mild Steel/Cast Iron/Stainless Steel |
| Type | Automatic |
| Coating Head | Electrostatically charged spray guns |
| Coating Material | Thermoplastic/Thermoset Powder |
| Computerized | Yes |
| Control System | PLC Controlled |
| Power Consumption | 15a 65 kW (Varies with plant size) |
| Automatic | Yes |
| Delivery Time | 7 Days |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 1000000.00 |
| Selling Price | 1000000.00 |
| Brand Name | Sharp Industries |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NAYRIT TECHNOLOGY PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Coating Machine in bulk from NAYRIT TECHNOLOGY PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
35
Establishment
1992
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAJCN4517H1ZG
Payment Mode
Cheque
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJCN4517H1ZG
Gurugram, Haryana
Marketing Head
Mr Deepak Kumar
Address
Plot No-8, Kadipur Industrial Area, Basai Road, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details






























