
Automatic Pouch Packing Machine - Metal, Heavy Duty, Plc Controlled | Accurate Dimensions, Robust Design, Enhanced Durability, Moisture Resistance, Easy To Carry, Recyclable
Price: 130000.00 INR / Unit
(130000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | Height:180cm,Width:80cm,Depth:60cm |
| Power | 3-phase, 440V |
| Weight | 500kg |
| Capacity | 100 pouches/minute |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Accurate Packaging, Durable Design, High Strength, Moisture Resistance, Easy Operation, Recyclable Material |
| Type | Packaging Line |
| Feature | Heavy Duty Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Billions Of Unit |
| Price | 130000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SS ROBOTICE & AUTOMATION |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Billions Of Unit |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Accurate dimensions
Robust design
Enhanced durability
High Strength
Moisture Resistance
Easy To Carry
Recyclable
Use : Packaging
Pack Type : Plastic Bag
Technics : Machine Made
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Prem Chand
Address
Plot No.-2, Morta Industrial Area, Opp. Manandham Mandir, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201001, India
automatic pouch packing machines in Ghaziabad
Report incorrect details



































