
Automatic Pouch Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | Three Phase |
| Noise Level | <75 dB |
| Application | Industrial Pouch Packaging |
| Usage | Industrial |
| Features | Energy Efficient, Low Maintenance |
| Filling Range | 10-1000 grams |
| Type | Other, Automatic Pouch Making Machine |
| Material | Mild Steel |
| Feature | Other, High Speed Operation |
| Capacity | 4500 pouch/hour |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 3 kW |
| Voltage | 415 V |
| Weight (kg) | Approx. 1200 kg |
| Dimension (L*W*H) | 3200 x 1200 x 1900 mm |
| Color | Other, Grey |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAHCS1740D1ZM
Certification
ISO 9001 : 2000 COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAHCS1740D1ZM
Vasai, Maharashtra
Director
Mr. Sanket K. Kharat
Members since
7 Years
Address
Shed No.1117/8, Survey No. 22/2, Vill-Poman, Opp. Vasai Frozen Food, Kaman-Bhiwandi Road, Vasai, Maharashtra, 401208, India
Report incorrect details


































