
Automatic Potential Titrator
Price: 5000.00 INR
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Core Components | Burette, Stirrer, Electrode, Control Unit |
| Feature | Auto Calibration, End Point Detection, Data Storage |
| Voltage | 220V AC |
| Temperature Range | 5AdegC to 40AdegC |
| Measurement Range | 0.01 ml to 99.99 ml |
| Power Source | AC Mains/Power Adapter |
| Capacity | Up to 10 samples per run |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Accuracy | A+-0.2% F.S. |
| Type | Automatic Potential Titrator |
| Display Type | Digital LCD Display |
| Dimension (L*W*H) | 360 mm x 340 mm x 220 mm |
| Weight | Approx. 10 kg |
| Supply Ability | 5-10 piece Per Month |
| Delivery Time | 6-8 Week |
| Brand Name | NATIONAL ANALYTICAL CORPORATION |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
WE INTRODUCE OURSELVES AS DIRECT IMPORTERS & STOCKIEST OF SCIENTIFIC LABORATORY ANALYTICAL INSTRUMENTS PRODUCTS & CHROMATOGRAPHY PRODUCTS FOR QC LAB, R&D LAB, ANALYTICAL LAB & ALL GENERAL LABS etc.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AWSPS9814L1ZF
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AWSPS9814L1ZF
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Dharmik Shah
Members since
14 Years
Address
Kesarkunj, Room No. 9, 2nd Floor, Vasanji Lalji Road, Kandivali Station Road, Kandivali (West), Mumbai, Maharashtra, 400067, India
automatic titrator in Mumbai
Report incorrect details




























