
Automatic Potato Planter
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Usage & Applications | Used for planting potatoes in prepared soil beds |
| Shape | Rectangular Body with bin and furrow discs |
| Features | Adjustable seedling spacing; automatic feeding system; anti-blockage mechanism |
| Noise Level | Low |
| Tool Type | Planter |
| Product Type | Automatic Potato Planter |
| General Use | Planting potato seeds automatically in agricultural fields |
| Capacity | 800-1200 kg/h |
| Weight (kg) | 350 kg |
| Type | Other, Farm Implements |
| Drive Type | Gear Drive |
| Power | 35-55 HP |
| Power Source | other, Tractor PTO |
| Transmission Type | Other, Mechanical |
| Disc Diameter | 450 mm |
| Machine Speed | 2-4 km/h |
| Production Output | Up to 8 acre/day |
| Material | Other, Mild Steel |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 1550 x 1350 mm |
| Color | Green |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AFMPS6349K1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AFMPS6349K1ZW
Khanna, Punjab
Proprietor
Mr. Manjeet Singh Kalsi
Members since
16 Years
Address
Samrala Road, Opp. Markfed Godown, Khanna, Punjab, 141401, India
potato planter in Khanna
Report incorrect details








































