




Automatic Potato Peeling Machine - Color: Metallic Silver
Price: 21500.00 INR / Number
(21500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single Phase |
| Application | Potato Peeling |
| Color | Metallic Silver |
| Product Capacity | 10 kg per batch |
| Voltage | 230 V Volt (v) |
| Processing Type | Abrasive |
| Length | Approx. 50 cm Centimeter (cm) |
| Feature | Fully Automatic |
| Width | Approx. 45 cm Centimeter (cm) |
| Use Type | Commercial |
| Running Speed | Standard RPM |
| Weight | Around 35 kg Kilograms (kg) |
| Power Type | Electric |
| Height | Approx. 80 cm Centimeter (cm) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Number |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Number |
| Moq | 1 |
| Price | 21500.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | MAX WET GRINDERS |
| Color | Metallic Silver |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CSGPR2259L1ZC
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CSGPR2259L1ZC
Chennai, Tamil Nadu
PROPRIETOR
Mr. Ramkumar G
Members since
1 Years
Address
No.13/7, Kumaran Colony, 1st Street, Saidapet, Chennai, Tamil Nadu, 600015, India
Report incorrect details

































