
14 Kw / 380 Volts Automatic Plastic Molding Machine By Jai Shree Industries (Regd.)
Price: 1121000.00 INR / Unit
(950000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1300000.00 INR / Unit
Weight :
4.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Type | Automatic Plastic Molding Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Power | 14 Kilo Watt (w) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Max Quantity | 100 |
| Price | 950000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| MRP | 1300000.00 INR |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Pkg Box Length | 613.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 316.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | JSI |
| Min Quantity | 1 |
| Weight | 4.00 Tonne |
| Pkg Box Height | 195.50 cm |
| Color | White |
| Shipping Type | order_percent |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Raw Material : PP, PE, HDPE, PS
Clamping Way : Hydraulic & Mechanical Composite
Power : 14 KW
Voltage : 380 Volts
Trouble Free Operation
Excellent Performance
Longer Service Life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JAI SHREE INDUSTRIES (Regd.) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Processing Machinery in bulk from JAI SHREE INDUSTRIES (Regd.) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
22
Establishment
1990
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AHHPK3333Q1ZZ
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001:2105 CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AHHPK3333Q1ZZ
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Pawan Kumar
Address
107, Magnum House-2, Karampura, Milan Cinema Near Moti Nagar Metro Station, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details




































