
Automatic Pet Bottle Shredder Machine - Robust Steel, Compact Design | Efficient Operation, Easy Maintenance, Eco-friendly Recycling Solution
Price: 240000.00 INR / Unit
(240000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Processing Type | Shredding / Crushing |
| Thickness | Up to 2 mm bottle walls |
| Size | Approx. 1200 mm (L) x 800 mm (W) x 1450 mm (H) |
| Capacity | 100-150 kg/hr |
| Material | Mild Steel (Body) / Hardened Steel (Blades) |
| Noise Level | <70 dB |
| Color | Blue / White / Custom |
| Application | PET bottle recycling, Waste management, Industrial and commercial use |
| Motor Power | 2 HP |
| Control System | Microprocessor based with user-friendly interface |
| Voltage | 220-240 V |
| Automatic Grade | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Weight | Approx. 280 kg |
| Sheet Capacity | Multiple PET bottles per pass |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 240000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 15 |
| Brand Name | ADIT INTERNATIONAL PLASTIC PRODUCTS PVT., LTD. |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Blue / White / Custom |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
26
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAHCA8714D1ZZ
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAHCA8714D1ZZ
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr Arun Manthiramurthy
Address
No. 238, Developed Plot, SIDCO Industrial Estate, Thirumudivakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600044, India
pet bottle shredder in Chennai
Report incorrect details




































