


Automatic Paper Plate Making Machine
Price: 240000.00 INR / Piece
(240000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220V |
| Control System | Other, Automatic panel |
| Noise Level | Low noise |
| Drive | Electric motor |
| Machine Type | Hydraulic |
| Frame Type | Heavy-duty |
| Color | Blue & white |
| Frequency | 50Hz |
| Production Capacity | 1500 pieces per hour |
| Technology | Other, Hydraulic press |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 3 HP |
| Pressure | High-pressure hydraulic |
| Surface Treatment | Other, Powder coated body |
| Dimension (L*W*H) | 3.5x2.5x5 ft |
| Weight (kg) | Approx. 400 kg |
| Usage & Applications | Paper plate manufacturing |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Stock Quantity | 25 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Price | 240000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Color | Blue & white |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36GZSPS5137P1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36GZSPS5137P1Z4
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr. Subal Singh
Members since
1 Years
Address
S.No. 2, 3-32/22/1A, Plot No. 2, D-Pochampally Village, Dundigal, Gandimaisamma Mandal, Hyderabad, Telangana, 500043, India
fully automatic paper plate machine in Hyderabad
Report incorrect details




























