
Automatic Paper Plate Machine - Stainless Steel, 1200x800x1500mm | High Speed, Automatic Temperature Control, Safe Operation, Low Maintenance
Price: 75000.00 INR / Billions Of Unit
(75000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 150x100x200 cm |
| Power | 380V/50HZ |
| Production capacity | 10000 plates/hour |
| Plate size | 6-12 inch |
| Weight | 500kg |
| Air pressure | 6-8 bar |
| Features | Auto feeding, Auto ejection, Temp control, Digital counting, High speed, Safe operation, Low maintenance |
| Unit Type | Billions Of Unit |
| Product Unit | 1 Billions Of Unit |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | J Paper Cups |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
IT HAS OTHER SPECIAL FEATURES LIKE AUTOMATIC TEMPERATURE CONTROL, DIGITAL COUNTING METHOD, HIGH SPEED FUNCTION, SAFE OPERATION AND LOW MAINTENANCE.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, J Paper Cups has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from J Paper Cups at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Madurai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Subramanian
Address
D 25, Sidco Industrial Estate, Kappalur, Madurai, Tamil Nadu, 625008, India
manual paper plate machine in Madurai
Report incorrect details

































