
Automatic Papad Making Machine
Price: 76000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Operating Temperature | Ambient |
| Speed Mode | Fixed |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Features | Low maintenance, energy efficient |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Feeding System | Automatic Hopper |
| Function Type | Mixing Other, Rolling & Cutting |
| Heating Method | Electric Heater |
| Noise Level | Low |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Food Processing Machine |
| General Use | Papad Manufacturing |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Rolling |
| Capacity | 40 kg/hr |
| Weight (kg) | 150 kg |
| Product Shape | Other, Round |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, Semi-automatic Panel |
| Installation Type | Other, Floor-mounted |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1 hp |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 600 x 900 mm |
| Raw Material | Other, Flour, spices |
| Feature | Other, Consistent thickness |
| Color | Other, Stainless steel finish |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAJDEEP ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Food Processing Machinery from RAJDEEP ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
5
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGXPR9532K1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGXPR9532K1ZB
Kolhapur, Maharashtra
Proprietorship
Mr Pravin Rajput
Address
Shop No 2, Sanskruti Apt, Opposite Chogule Ice, 11th Lane, Jaysingpur, Kolhapur, Maharashtra, 416101, India
automatic papad making machine in Kolhapur
Report incorrect details
































