






Automatic Pallet Wrapping Machine - Mild Steel, 8 Pallets/min Capacity | Efficient Automatic Operation, Durable Design
Price: 750000.00 INR / Unit
(750000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
750000.00 INR / Piece
Weight :
1500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | PoOwder Coated |
| Product Type | AutomaticPallet Wrapping Machine |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 2 Pcs/min |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 415 Volt (v) |
| Power | 3 Horsepower (HP) |
| Conveyer Length | 1500 Millimeter (mm) |
| Rotating Speed | 70 RPM |
| Overlap Scope | Adjustable |
| Shift Speed | 90 |
| Dimension (L*W*H) | 4 X 2 X 2.5 Meter (m) |
| Weight (kg) | 1200 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Export Market(s) | North America, South America, Eastern Europe, Asia, Australia, Central America, Western Europe, Africa, Middle East |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price | 750000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 250.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 150.00 cm |
| Pkg Box Length | 650.00 cm |
| Brand Name | RV Machinery |
| Shipping Type | actual |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| MRP | 750000.00 INR |
| Color | PoOwder Coated |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 2 |
| Weight | 1500.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CYDPP1623H1ZN
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CYDPP1623H1ZN
Nadiad, Gujarat
Proprietor
Mr Nikunjkumar
Members since
3 Years
Address
Unit -2, Beside Quality Seeds, Near G.E.B Nadiad-Dabhan Road, Nadiad, Gujarat, 387001, India
Report incorrect details

































