
Automatic Pad Printing Machine - Steel And Aluminum | 500 X 400 X 700 Mm, Single-color, Computerized, Plc Control, 1000 Prints/hr, 1-year Warranty
Price: 55000.00 INR
(55000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color Management | Other, Single-color |
| Type | Pad Printing Machine |
| Material | Steel and Aluminum |
| Printing Speed | 1000 prints/hr |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Plate Type | Metal plates, Other |
| Print Direction | Uni-Directional |
| Ink Type | Other, Pad printing ink |
| Control System | Other, PLC |
| Working Temperature | 10AdegC - 60AdegC |
| Power | 220V/50Hz |
| Size | Compact |
| Width | 400 mm |
| Weight (kg) | 45 kg |
| Dimension (L*W*H) | 500 x 400 x 700 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Moq | 1 |
| Brand Name | PEARL PRINT PACK |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color Management | Other, Single-color |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 55000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PEARL PRINT PACK has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Printing Machinery from PEARL PRINT PACK at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AIBPS2560A1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AIBPS2560A1ZQ
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Jagdeep Singh
Members since
11 Years
Address
Plot No-13, Gali No-1, Saroorpur Industrial Area, Faridabad, Haryana, 121004, India
automatic pad printing machine in Faridabad
Report incorrect details






































