
Automatic Orange Juice Extractor
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Juice Extractor |
| Dominant Color | Orange |
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 50x40x80 cm |
| Capacity | 100 oranges/hour |
| Power | 1.5kW |
| Weight | 30 kg |
| Usage | Commercial orange juice extraction in restaurants, cafes, and juice bars. |
| Warranty | 1 year |
| Features | Fast juicing, Easy cleaning, High quality, Low cost, Fresh juice |
| FOB Port | Qingdao |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 150 Sets per Month |
| Packaging Details | wooden case |
Product Overview
Key Features
Advantages of citrus juice extractor
* This juicer is easiest to clean.
* It can process a variety of fresh fruits and vegetables.
* It juices fast, and this is good for the busy person, as many of us are in this day and age.
* Low cost, affordable with a long warranty.
* High quality juice. This type of juicer can squeeze higher quality juice than other kinds of juicers.
Orange Juice Extractor Features
1. Extrusion-type. The orange directly enters into the machine after being disinfected and rinsed. And then the machine peels the skin, extracts and filters the juice, so that the orange juice will have no skin, no seed and no residue.
2. Orange juicing machine's design is reasonable with small size and light weight. The appearance and internal structure are advanced. The part containing the juice is made of stainless steel, non-toxic and plastic polypropylene and ABS, so it is absolutely safe to use.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Whirlston Food Processing Machine has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from Whirlston Food Processing Machine at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zhengzhou, Henan
Customer Service
Ms. Mavis Sun
Address
No.26 Jingliu Road, Zhengzhou, Henan, 450000, China
Report incorrect details























