
Automatic Online Offset Ink Printing Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Phase | Three Phase |
| Torque | High efficiency servo motor drive |
| Diameter | Printing cylinder: 250 mm |
| Shape | Rectangular machine frame |
| Product Type | Automatic Online Offset Ink Printing Machine |
| General Use | Commercial printing for packaging, labels, brochures, magazines, and other paper products |
| Material | Other, High-grade steel & alloy |
| Type | Other, Sheet-fed offset printing |
| Capacity | 5000-10000 sheets per hour (depending on model and paper type) |
| Weight (kg) | 8500 |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Control System | Other, PLC with digital operator interface |
| Surface Treatment | Other, Powder coated and painted structure for corrosion resistance |
| QC System | Integrated online inspection system |
| Tolerance | 0.1 mm printing accuracy |
| Drawing | Other, Layout drawing provided on request |
| Voltage | 380V/3 Phase/50Hz |
| Dimension (L*W*H) | 5200 x 2500 x 2100 mm |
| Feature | Other, High speed, multi-color printing, quick make-ready, in-line varnishing |
| Color | Customizable (Standard: Blue-Gray) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AHCPB8654J1Z7
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AHCPB8654J1Z7
Thane, Maharashtra
Proprietor
Mr. Darshan Bhogate
Members since
1 Years
Address
4-A, Raju Industrial Estate, Penkarpada Road, Near Dahisar Octroi Post, Mira Thane, Maharashtra, 401104, India
Report incorrect details


































