
Automatic Noodles Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Heating Method | Electric Heating |
| Function Type | Mixing Other, Multipurpose (Mixing, Extruding, Cutting) |
| Machine Type | Automatic Noodle Maker |
| Operating Temperature | Ambient to 45C |
| Features | Rust Proof, Corrosion Resistant |
| Automation Grade | Automatic |
| Feeding System | Automatic |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Noise Level | < 70 dB |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Product Type | Noodle Making Machine |
| General Use | Commercial, Industrial Noodle Production |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Food Processing Equipment |
| Capacity | 200-250 kg/h |
| Weight (kg) | 650 kg |
| Product Shape | Other, Long Strip (Noodle/Spaghetti) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Installation Type | Other, Standalone |
| Voltage | 220V/380V |
| Power | 3.0 kW |
| Dimension (L*W*H) | 3000 x 700 x 1500 mm |
| Raw Material | Other, Wheat Flour |
| Feature | Other, Easy to Operate, Low Maintenance |
| Color | Other, Silver |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
we are machine manufacture, just like paper plat dona machine slipper machine,notebook machine ,paper cup machine ,non woven bag making machine, agarbatti machine, kapoor machine noodles machine.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09EWKPS4665D2ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09EWKPS4665D2ZY
Varanasi, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr Vivek Singh Rathour
Address
Plot No. 372, Kashipuram Colony, Sear Govardhan, Dafi Near Ravidas Mandir, Lanka, Varanasi, Uttar Pradesh, 221011, India
noodles making machine in Varanasi
Report incorrect details

































