
Automatic Mufti-function Biscuit Production Line
Price Trend: 40000.00 - 50000.00 USD / Set
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
2 Set
In Stock
Product Specifications
| Operating Width | 600 mm to 1200 mm |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage & Applications | Biscuit Factories, Food Processing Plants |
| Display Panel | Touch Screen PLC |
| Product Type | Automatic Multi-function Biscuit Production Line |
| General Use | Industrial Biscuit Manufacturing |
| Material | Stainless Steel and Food Grade Alloy |
| Capacity | 200-1200 kg/h |
| Weight (kg) | 5500 kg |
| Type | Other, Continuous Production Line |
| Final Products | Other, Hard & Soft Biscuits, Cookies, Sandwich Biscuits |
| Size Of Biscuit | Other, Customizable (from 30mm to 80mm) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Other, Fully Automatic |
| Baking Source | Other, Electric / Gas / Diesel |
| Cutter Type | Other, Rotary & Wire-Cut |
| Oven Type | Other, Tunnel Oven |
| Raw Material | Other, Wheat Flour, Sugar, Fats, Water, Other Food Ingredients |
| Power | 45 kW |
| Voltage | 380V / 50Hz |
| Mixing Speed | 40-160 RPM (variable) |
| Mixing time | 10-30 minutes |
| Dimension (L*W*H) | 25000 mm x 2300 mm x 1800 mm |
| Feature | Other, Energy Saving, High Efficiency, Low Noise, Precise Control |
| Color | Metallic (Stainless Steel Finish) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 80 Days |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
Manager
Mr Victor Yin
Members since
14 Years
Address
No 329, Huayuan Cun, Huqiao Town, Fengxian, Shanghai Prc, Shanghai, Shanghai, 201417, China
biscuit plant in Shanghai
Report incorrect details




































