
Automatic Mini Roaster
Price Trend: 375000-4500000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single Phase |
| Speed Mode | Variable |
| Feeding System | Manual/Automatic |
| Heating Method | Electric Heating |
| Noise Level | Low |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | Uniform Roasting, Robust Construction, Hygienic Operation |
| Function Type | Mixing Other, Roasting |
| Operating Temperature | Up to 250AdegC |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Mini Roaster |
| Product Type | Mini Roaster Machine |
| General Use | For Roasting Spices, Peanuts, Coffee Beans, etc. |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Automatic Mini Roaster |
| Weight (kg) | 60 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Based |
| Installation Type | Table Top |
| Power | 1.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 680 x 400 x 700 mm |
| Raw Material | Other, Stainless Steel |
| Color | Other, Silver |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. SHUNMUGAM PILLAI & SONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from R. SHUNMUGAM PILLAI & SONS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
14
Establishment
1958
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AABFR2351J2ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AABFR2351J2ZF
Dindigul, Tamil Nadu
Director
Mr R. S. Chandrasekaran
Members since
18 Years
Address
7, Eduka Mosque Lane, Chellandiamman Koil St, Near Sakthi Theatre, Palani Road, Dindigul, Tamil Nadu, 624001, India
mini roaster in Dindigul
Report incorrect details

























