
Automatic Marshall Stability Test Machine Application: Industrial
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Entek
In Stock
Product Specifications
| Number of Specimens | 2 |
| Usage | preparation of bituminous specimens for Marshall Stability tests. |
| Operate Method | AUTOMATIC |
| Application | Industrial, Laboratory |
| Material | Metal |
| Product Type | Automatic Marshall Stability Test Machine |
| Power | 230 V, 50 Hz, Single Phase, A.C.supply Volt (v) |
| Color | Blue |
| Power Supply | 220V A/C POWER SUPPLY |
| Dimension (L*W*H) | 400x450x1870 mm Millimeter (mm) |
| Specimen Size | Mould : Internal Dia (1) : 101.6mm Capacity : X Internal Dia (2) : 154.2 mm Capacity : 0.002124 A+- 0.000021 m3 Millimeter (mm) |
| Voltage | Voltage : 220V/ Hz50 Volt (v) |
| Capacity | 50kg-1ton Ton/day |
| Machine Weight | 190 kg approx. Kilograms (kg) |
| Test Width | 200 Millimeter (mm) |
| Control Mode | AUTOMATIC |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
The rammer foot is removable, which facilitates preheating. A compaction pedestal with specimen holder is fixed to the base. An Automatic Blow counter enables the number of blows to be present before each test and automatically stops the machine on completion. Suitable for operation on 230 V, 50 Hz, Single Phase, A.C.supply.
Note: Also available for modified compaction test (10.2 Kg.)
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
32
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AACCE9682P1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AACCE9682P1ZT
Delhi, Delhi
Director
Mr. Rajeev Ranjan
Members since
12 Years
Address
H-20, Ground Floor, Pkt-F, Sec-1, Bawana Dsidc, Delhi, Delhi, 110039, India
marshall stability testing machine in Delhi
Report incorrect details

































