
Automatic Needle Sewing Machine - Iron Material, 22x14x24 Inch , White & Blue Color, Direct Drive Motor, Auto Thread Trimmer & Foot Lifter Features
Price: 38839.36 INR / Number
(34678.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
38840.00 INR / Number
Weight :
22.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Condition | New |
| Operate Method | Automatic |
| Color | WHITE & BLUE |
| Type | MACHINE |
| Material | IRON |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Weight | 22 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 22*14*24 Inch (in) |
| Warranty | 1 YEAR |
| FOB Port | CHENNAI |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash Against Delivery (CAD) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As per the industry standard. |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | South India |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Color | WHITE & BLUE |
| Min Quantity | 1 |
| Max Quantity | 100 |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 22.00 in |
| Weight | 22.00 Kilogram |
| Product Unit | 1 Number |
| Currency | INR |
| MRP | 38840.00 INR |
| Price | 34678.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 24.00 in |
| Pkg Box Breadth | 14.00 in |
| GSTIN | 12% |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Number |
| Brand Name | NOVA |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
- Auto Thread Trimmer with Auto Foot Lifter with Short Thread Trimmer ( 3.Mm)
- Direct Drive Motor - Motor Making in Taiwan, Including Tools Kit
Company Details
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AHRPA9156D1ZE
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AHRPA9156D1ZE
Tirupur, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Anguraj. S
Address
No:9, K.N. Complex, Pudhur Pirivu, Dharapuram Road, Tirupur, Tamil Nadu, 641608, India
singer sewing machine in Tirupur
Report incorrect details






























