
Automatic Grade Bottle Washing Machine Dimension(l*w*h): 1778 X 762 X 970 Millimeter (Mm)
Price: 336000.00 INR
(300000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
446000.00 INR / Piece
Weight :
85.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Bottle Washing Machine |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Dimension (L*W*H) | 1778 x 762 x 970 Millimeter (mm) |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Australia, Africa, Asia |
| Main Domestic Market | Chandigarh, Himachal Pradesh, Sikkim, Manipur, Chhattisgarh, , South India, East India, Andaman and Nicobar Islands, Assam, Arunachal Pradesh, Bihar, Delhi, Gujarat, Goa, Jammu and Kashmir, Jharkhand, Kerala, Madhya Pradesh, Mizoram, Meghalaya, Nagaland, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Tripura, West Bengal, Pondicherry, Uttarakhand, Daman and Diu, Dadra and Nagar Haveli, Lakshadweep, Uttar Pradesh, Maharashtra, Haryana, Karnataka, North India, Andhra Pradesh, Central India, West India, All India |
| Stock Quantity | 10 |
| Weight | 85.00 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Type | order_percent |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 106.00 cm |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 213.00 cm |
| Pkg Box Height | 106.00 cm |
| Price | 300000.00 INR (Approx.) |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 446000.00 INR |
| Brand Name | FILSILPEK SOLUTIONS PRIVATE LIMITED |
| GSTIN | 12% |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
It provides three water washes & two air washes for the perfect washing of bottles.
It is widely uses into pharmaceutical industry and most proffered choice for Dry syrup filling line operations.
Application:
This machine is useful in cleaning of bottles of all sorts at high speed.
Specification:
Model : AJCM-A
Output : 60 to 80 containers /Min.
Power Characteristics : 415 Volts, 3 Phase (4 Wire System) 50Hz.
Input Specification :
Container Diameter : 25mm to 55mm
Container Height : 45 mm to 130mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Filsilpek Solutions Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Processing Machines & Equipment in bulk from Filsilpek Solutions Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1969
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AACCF1586F1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACCF1586F1ZU
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr Bhaumik Gandhi
Address
B3, Karnavati Estate, Trikampura Patia, Vatva G.I.D.C., Phase-III Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
bottle washing machine in Ahmedabad
Report incorrect details










































