
Automatic Glass Sealing Machine - Modern Technology, Versatile Designs , Smooth Operation And High Quality Components
Price: 19500.00 INR / Unit
(19500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 300x250x400mm |
| Power | 220V |
| Weight | 15kg |
| Sealing speed | 10-15 cups/min |
| Sealing range | 60-120mm |
| Temperature control | Digital |
| Features | Automatic operation, Durable construction, Easy to use, Efficient sealing, Adjustable temperature, Compact design, High speed, Low maintenance |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Price | 19500.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 20 |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | MAHAVIR PLASTIC MACHINERY |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MAHAVIR PLASTIC MACHINERY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Sealing Machine in bulk from MAHAVIR PLASTIC MACHINERY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1981
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AJZPK7219F1ZY
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AJZPK7219F1ZY
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr. Umesh Kumar
Address
Plot No - 3187/1, Street No - 3, Ganesh Nagar, Near Ice Factory, Opposite Transport Nagar Ludhiana, Punjab, 141001, India
glass sealing machine in Ludhiana
Report incorrect details






































