
Pillar Drill Machine - Metal Construction, 16x16x60 Inches | Semi-automatic, 1hp Electric Power, 440rpm Spindle Speed, 15 Inch Work Table, 100kg Weight, New Condition
Price: 11210.00 INR / Number
(9500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
16500.00 INR / Number
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Condition | NEW |
| Spindle Speed | 1440 RPM |
| Table Size | 15INCH |
| Dimension (L*W*H) | 16*16*60 Inch (in) |
| Product Type | Drilling Machine |
| Material | Metal |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| CNC Or Not | Normal |
| Control System | Motorised |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Power | 1 Horsepower (HP) |
| Power Source | Electric |
| Weight (kg) | 100 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Western Union, Paypal, Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 30 Per Week |
| Delivery Time | 1 Days |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Middle East, Central America, Eastern Europe, Australia, North America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | Dadra and Nagar Haveli, Himachal Pradesh, Uttarakhand, Daman and Diu, Lakshadweep, Delhi, Maharashtra, Tripura, Punjab, Jammu and Kashmir, Meghalaya, West Bengal, Chandigarh, Manipur, Andhra Pradesh, Assam, Goa, Andaman and Nicobar Islands, Rajasthan, East India, Telangana, Sikkim, Nagaland, Pondicherry, Karnataka, Mizoram, Arunachal Pradesh, South India, Haryana, Bihar, Gujarat, Tamil Nadu, Madhya Pradesh, North India, Kerala, Central India, Odisha, Jharkhand, West India, Chhattisgarh, Uttar Pradesh, All India |
| Shipping Rate | 10.00 |
| Currency | INR |
| Min Quantity | 1 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Height | 60.00 in |
| Brand Name | STANDARD |
| Shipping Type | order_percent |
| Returnable | No |
| Price | 9500.00 INR (Approx.) |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Number |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Max Quantity | 29 |
| Pkg Box Length | 18.00 in |
| Pkg Box Breadth | 16.00 in |
| MRP | 16500.00 INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
At RJ INTERNATIONAL, we define the future of heavy industry by leveraging over 80 years of expertise. Established in 1940, we have evolved from a local stalwart into a global powerhouse in the Iron & Steel and Industrial Machinery sectors. We specialize in delivering comprehensive Industrial and Factorial Solutions, acting not just as a manufacturer and exporter, but as a strategic partner in our clients' supply chains. We combine our deep-rooted commitment to quality and client satisfaction with sustainable manufacturing practices and cutting-edge logistics, ensuring that our precision-engineered products reach every corner of the globe with speed, reliability, and technical excellence.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
1940
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19ATPPJ7597K2ZJ
Payment Mode
Wallet & UPI, Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ATPPJ7597K2ZJ
Kolkata, West Bengal
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Vevek Jaiswaal
Address
B No. 81/1, Madan Mohan Burman Street, Opposite College Street Bata, Kolkata, West Bengal, 700007, India
geared drilling machine in Kolkata
Report incorrect details



































