






Automatic Gas Flooding System - Capacity: 34/80/120/140 Ltr
Price: 177000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
177000.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hertz (HZ) |
| Coverage Area | entire room Square Meter (m2) |
| Fire Extinguisher Type | Fire extinguishing system |
| Coating Type | crome |
| Material | UL approved |
| Shape | PESO fire cylinders |
| Installation Type | Design based |
| Color | Red |
| Dimension (L*W*H) | 2x1x1 Meter (m) |
| Mounting Type | floor |
| Voltage | 24 Volt (v) |
| Usage | Gas Flooding System |
| Connectivity Type | solenoid |
| Control Type | Actuator Valve |
| Features | fully automatic |
| Product Type | Total gas suppression system |
| Weight | 150 Kilograms (kg) |
| Fire Class | A,B,C |
| Temperature Range | 90-120 Celsius (oC) |
| Working Temperature | 68 Celsius (oC) |
| Warranty | 18 Months |
| Input Power | 24 Volt (V) |
| Energy Efficiency Rating | 5 star |
| Operating Pressure | 25/42 Bar |
| Technology | Total flooding |
| Alarm | yes |
| Application | FIRE PROTECTION - Automatic gas flooding system |
| Max Flow Rate | as per NFPA 2001 |
| Capacity | 34/80/120/140 Ltr |
| Diameter | ANY Meter (m) |
| Pressure | 25/42 Bar |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 4 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE/ FM/ UL/ LPCB |
| Pkg Box Breadth | 100.00 cm |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| MRP | 177000.00 INR |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Color | Red |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 200.00 cm |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 150.00 Kilogram |
| Brand Name | Fire Engineering Technology - Tyco/ Ansul |
| Shipping Type | order_percent |
| Moq | 1 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Fire Engineering Technology, started with the vision to cater the Hospitals, Hotels, Government sector, and other sectors like Mining and Industries to provide best quality of Fire Safety system with satisfaction. We are leading manufacturer and supplier of all type industrial Fire suppression system products like -Novec-1230 fire suppression system, Novec-1230 gas flooding system, FM-200 fire suppression system, FM-200 gas flooding systems, HFC227ea gas suppression system, Kitchen fire suppression system, Vehicles fire suppression system and Automatic fire detection and suppression system (AFDSS) for Mining Vehicles HEMM. We are providing service all over India.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
25
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADFF6834G1ZG
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADFF6834G1ZG
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Anil
Members since
9 Years
Address
Plot No. 71, Sewak Park, Dwarika More Metro Station, Near Pillar No. 776, Uttam Nagar, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details






































