
Automatic Frying System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | Room temperature to 220AdegC |
| Application | Industrial food processing units |
| Width | 1100 mm |
| Technique | Continuous Belt Conveyor |
| Power Supply | Three Phase |
| Features | Automatic feeding, oil filtration, temperature control, digital display |
| Load Capacity | Up to 250 Kg/hr |
| Height | 1600 mm |
| Noise Level | Low |
| Length | 3500 mm |
| Equipment Type | Automatic Frying System |
| Material | Stainless Steel |
| Other Material | Food grade components |
| Power Source | Electric |
| Installation Guideline | On-site installation by qualified technician recommended |
| Size | Customizable as per requirement |
| Use | Other, Automatic deep frying of snacks and food products |
| Power Consumption | 12 kW |
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Usage & Applications | Ideal for chips, namkeen, snacks frying |
| Storage Capacity | Depends on fryer model |
| Shape | Rectangular |
Company Details
from Frytechfood equipment Pvt. Ltd Ahmedabad Gujarat India, we are manufacturer and exporter of all kinds Namkeen And Snacks fryer and automatic French Line for several years Our products used in many areas, such as ,namkeen and Snacks industry.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
44
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AACCF7664C1ZT
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACCF7664C1ZT
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr Kanhaiya Ramesh Singh
Members since
5 Years
Address
Shed No. - 4, Ravi Raj Industrial Estate, Bhikhubhai Mukhi Ka Kuwa, Bharwad Wash Ramol Gaam, Ahmedabad, Gujarat, 380026, India
continuous frying system in Ahmedabad
Report incorrect details




















