
Automatic Four Head Ropp Cap Sealing Machine - Accuracy: High
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50-60 Hz |
| Operating Temperature | Ambient temperature |
| Machine Type | Automatic Four Head ROPP Cap Sealing Machine |
| Accuracy | High |
| Voltage | 220-240 V |
| Power Rating | Standard |
| Lubricating System | Automatic lubrication |
| Cooling System | Air-cooled |
| Noise Level | Low |
| Frame Type | Stainless steel frame |
| Features | Automatic operation high efficiency reliable performance |
| Product Type | Other, Sealing Machine |
| Technology | Other, Advanced automation |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Surface Treatment | Other |
| Dimension (L*W*H) | Customized as per requirement |
| Weight (kg) | Approximately 300 kg |
| Color | Silver |
| Warranty | 1 Year |
| Production Capacity | 1000-6000 bottles per hour |
| Usage & Applications | Pharmaceutical beverage food industries |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
60
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAECB8358B1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAECB8358B1ZW
Ahmedabad, Gujarat
Sales Marketing Manager
Mr. Jigar Modh
Members since
4 Years
Address
Plot No.11-C, Ramdev Estate, Phase-IV, G.I.D.C Vatva, Vinzol Road, Ramol, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
ropp cap sealing machine in Ahmedabad
Report incorrect details


































