
Automatic Form Fill Seal Machine - High Quality Stainless Steel, 25mm To 120mm Width, 50mm To 160mm Length, 1g To 100g Capacity, 0-95 Cycles/minute | Plc Control, One Year Warranty, Ideal For Powders, Liquids, Spices, And More
Price: 140000.00 INR / Unit
(140000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
140000.00 INR / Piece
Weight :
350.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Packaging Industry |
| Driven Type | Electric |
| Color | White |
| Condition | New |
| Seals Type | Form Seal |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Type | Automatic Form Fill Seal Machine |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Mechanical |
| Weight (kg) | 2220 Kilograms (kg) |
| Warranty | One Year |
| FOB Port | Mumbai |
| Payment Terms | Others |
| Delivery Time | 4 Week |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | Industry Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 25.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Shipping Type | order_percent |
| Weight | 350.00 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | White |
| Price Type | fixed |
| Max Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 30.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| MRP | 140000.00 INR |
| Brand Name | AVM |
| Price | 140000.00 INR (Approx.) |
| Min Quantity | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Powders, Granules, Spices, Soups, Yeast, Desserts, Detergents, Pharmaceuticals and Agricultural powders / Granules, Tea, Coffee, Shampoo, Creams, Ketchups, Sauces, Hair oil
Pouch Size :
Width from 25mm to 120mm
Length from 50 mm to 160mm
Capacity: 1gm to 100gm
Output: 30 to 100 packs / minute
General Information: A Vertical Form Fill Seal Machine for producing 3/4 side or centre sealed sachets handling all types of free flowing powders / granules & liquids like hair oil or shampoos.
The machine speed is infinitely controlled from 0 - 95 cycles / minute. Single reel film laminate stock reel feed. Max. reel dia. 400 m/m on 76 m/m core Product dosing by cup filler. All parts in contact with the product are high quality stainless steel. Sealing dies gear operated. With complete pressure and temperature control on sachet seal area.
Company Details
We, AVM Packaging Systems are a Mumbai (Maharashtra, India) based company, established in the year 2016 and since then we have grown with the help of our loyal customer base and highly skilled employees. Our recent annual turnover was calculated to be INR 1 Crore, which itself speaks for our high position in the market.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
16
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGPY0492A1ZP
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGPY0492A1ZP
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mrs Manasi
Members since
13 Years
Address
C Wing,Gala No.13, Sanjay Nagar, Cama Estate, Opp. Kusum Masala Goregaon (E), Mumbai, Maharashtra, 400063, India
automatic form fill seal machines in Mumbai
Report incorrect details



































