
Automatic Footwear Making Machine - Mild Steel, Single Phase, 220-240v | High Performance, Lower Energy Consumption, 1500 Pieces/hour
Price: 649000.00 INR / Unit
(550000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
650000.00 INR / Unit
Weight :
6500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Automatic Footwear Making Machine |
| General Use | Footwear Making |
| Material | Other, Mild Steel |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| Feature | High Performance, Lower Energy Consumption |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 4 Per Day |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Shipping Cost Will Depend on Location & VolumeWooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| MRP | 650000.00 INR |
| Pkg Box Height | 120.00 in |
| Min Quantity | 1 |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 120.00 in |
| Stock Quantity | 5 |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 230.00 in |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Weight | 6500.00 Kilogram |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | FORNNAS INDUSTRY |
| Price | 550000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Brand : Fornnas
Power Source : Electric
Automatic Grade : Automatic
Number Of Phases : Single Phase
Frequency : 50/60 Hz
Production Capacity : 1500 Pieces/hour
We are engaged in manufacturing, supplying and trading of Automatic Footwear Making Machine in New Delhi, Delhi, India. The offered machine is manufactured by our skilled professionals using modern technology and top notch quality components in line with industry standards. Rendering smooth operation, this machine is available in different designs and sizes to meet various demands of our clients.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FORNNAS INDUSTRY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Footwear Machinery from FORNNAS INDUSTRY at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BBAPK1388M1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BBAPK1388M1ZE
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Raj Kumar
Members since
9 Years
Address
C-138, Back Side Naraina Industrial Area, Phase No.1, New Delhi, Delhi, 110028, India
Report incorrect details










































