
Automatic Dal Processing Unit
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Source | Electric |
| Heating Method | No Direct Heating |
| Machine Type | Automatic Dal Processing Unit |
| Automation Grade | Automatic |
| Noise Level | Low |
| Features | Dust Free Operation, Low Maintenance |
| Feeding System | Automatic Vibratory Feeder |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Function Type | Mixing Other, Fully Automatic |
| Operating Temperature | Ambient Temperature |
| Phase | Three Phase |
| Product Type | Dal Milling & Processing Plant |
| General Use | Dal Cleaning, Dehusking, Splitting and Grading |
| Material | Mild Steel, Stainless Steel, Other |
| Type | Other, Food Processing Machinery |
| Capacity | 2 to 10 Ton per Hour |
| Weight (kg) | 4200 kg (Approx) |
| Product Shape | Other, Rectangular Modular Unit |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 380-440 V |
| Power | 25-50 kW |
| Dimension (L*W*H) | 4800 x 1800 x 2100 mm |
| Raw Material | Other, Pulses (Dal) |
| Color | Other, Silver Grey |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
21CMZPS6954E1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 21CMZPS6954E1ZE
Bhubaneswar, Odisha
Marketing Manager
Ms. Pravati Mohanty
Address
Plot No.142, Budheswari Colony, Old Post Office Lane, Laxmi Sagar, Bhubaneswar, Odisha, 751006, India
Report incorrect details

































