
Automatic Dal Plant, Voltage: 220 V
Price: 650000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dal Mill |
| Dominant Color | Green |
| Capacity | 500kg/hr |
| Power | 15kW |
| Dimensions | 5x3x2m |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 2000kg |
| Usage | Processes lentils and pulses into dal. Suitable for commercial use. |
| Features | Automatic operation, High capacity, Efficient processing, Easy maintenance, Durable design, Consistent quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRAJAKTA AGRO MACHINERY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from PRAJAKTA AGRO MACHINERY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27DWLPS3889F1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27DWLPS3889F1ZP
Akola, Maharashtra
Proprietor
Mr. Nand Kishor
Address
B No - 124/2, Ram Nagar U- 44, Agc, Phase 4, Midc, Akola, Maharashtra, 444104, India
dal mill plant in Akola
Report incorrect details


























